تاریخ: ۱۴:۳۲ :: ۱۳۹۵/۱۲/۱۶
کد خبر: 9446
طراحی لباسی جدید برای حفاظت از فضانوردان در برابر طوفان های خورشیدی

رای فضانوردانی که در آینده پا به مریخ می گذارند، سخت ترین چالش پیش رو نه محدود بودن مواد غذایی است و نه آب و هوای خشن این سیاره. چالش اصلی آنها پرتوهای گاما است که به تدریج بدن شان را نابود می کند. با این حال، به نظر می رسد کاوشگران مریخ به زودی […]

رای فضانوردانی که در آینده پا به مریخ می گذارند، سخت ترین چالش پیش رو نه محدود بودن مواد غذایی است و نه آب و هوای خشن این سیاره. چالش اصلی آنها پرتوهای گاما است که به تدریج بدن شان را نابود می کند.
با این حال، به نظر می رسد کاوشگران مریخ به زودی وسیله ای برای حفاظت از بدن خود در اختیار داشته باشند. شرکت StemRad اعلام کرده لباسی را با نام Astrorad مخصوص حفاظت از فضانوردان در برابر اشعه های گاما طراحی کرده و قصد دارد آن را با استفاده از کپسول فضایی اوریون در اواخر سال ۲۰۱۸ در نزدیکی ماه آزمایش کند. این لباس که جنس غیر فلزی دارد و از لایه های مختلفی تشکیل شده برای هر فضانورد و متناسب با بدن او سفارشی سازی می شود تا بتواند از بدن آنها به بهترین شکل ممکن مراقبت کند.
انتظار می رود که نخستین نمونه قابل استفاده از این لباس در اواخر سال ۲۰۱۷ تولید شود. شایان ذکر است که نخستین آزمایشی که روی این لباس انجام می شود بدون حضور انسان ها خواهد بود. قرار است این لباس در ماموریت اوریون روی بدن یک ماکت قرار بگیرد.
در صورت موفقیت آمیز بودن این پروژه، این لباس برای سفر به مریخ و سایر ماموریت ها در اعماق فضا اهمیت زیادی پیدا می کند. در حال حاضر، بهترین راهکار موجود برای حفاظت از انسان ها در برابر اشعه گاما، مستقر کردن آنها در اتاق هایی ایمن است. لباس AstroRad شاید آزادی عمل کافی را به فضانوردان در انجام کارهایشان را ندهد، اما به هر حال لباسی ایمن را در اختیار دارند که می تواند از آنها در مقابل طوفان های خورشیدی و اشعه گاما حفظات کند.

نویسنده:

منبع: مجله اینترنتی تک شات

پاسخی بگذارید