• صفحه خانگی
  • <
  • هر ساعت آموزش پرواز ۵۰۰ هزار تومان آب می خورد

هر ساعت آموزش پرواز ۵۰۰ هزار تومان آب می خورد افزایش هزینه های آموزش خلبانی در سایه گرانی ارز و سوخت

  • توسط
  • ۳ ماه پیش
  • 0

 کن نیوز- چه کسی دوست ندارد پرواز کند؟ شاید کمتر فردی را بتوان پیدا کرد که در رویاهای کودکانه خود آرزوی نشستن بر صندلی خلبانی و  شوق پرواز را نکرده باشد. با این وجود واقعیت های مربوط به خلبان شدن و خلبان ماندن موضوعی است که اینروزها موجب شده افرادی که از کودکی در آرزوی راندن وکنترل یک هواپیما مسافربری غول آسا بودند امروز با مشکلات و موانع مختلفی فرای آرزوهای کودکانه شان رو به رو باشند.

شاید در بین مشکلات گوناگون دانشجویان خلبانی، پر هزینه بودن این کلاس ها و افزایش قیمت  پروازهای آموزشی از اصلی ترین معضلات  این دسته از دانشجویان  باشد.

به تازگی نیز تعداد زیادی از دانشجویان خلبانی در مکاتبه با پایگاه تحلیلی- خبری کن نیوز نسبت به گرانی ساعت پروازی و تاثیر آن بر روند ادامه تحصیل خود ابراز نگرانی کردند.

به گفته این دانشجویان در طول سال های گذشته هزینه پروازهای آموزشی بارها و بارها افزایش پیدا کرده به طوری که در حال حاضر با افزایش ۱۰۰ هزار تومانی به ساعتی ۵۰۰ هزار تومان رسیده است.

این دانشجویان اعلام می کنند بنا به اعلام قبلی قرار بود تا از ابتدای خرداد هزینه پروازهای آموزشی از ۴۲۵ هزار تومان به ۴۶۰ هزار تومان افزایش یابد اما در نهایت این عدد به ۵۰۰ هزار تومان رسید.

علت افزایش هزینه

دانشجویان برای پاسخ به این افزایش ۷۵ هزار تومانی به مسئولان مربوطه مراجعه می کنند تا علت را بیابند اما تنها پاسخی که به آنها داده می شود گرانی ارز، سوخت و نبود قطعه است.

این در حالی است که با خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران و فرصت کوتاه تا بازگشت تحریم ها به کشور نیز می تواند دلیل دیگری بر افزایش هزینه های آموزش خلبانی در کشور باشد.

توصیه اساتید خلبانی به آقایان

از سوی دیگر این نکته را نیز باید در نظر داشت که برخی اساتید آموزش خلبانی نیز در اواخر سال گذشته نسبت  به گرانی آموزش خلبانی مسافربری اظهار نظر کرده بودند.

به گفته این اساتید آموزش خلبانی در شرایط فعلی لازم است تا حداقل بیش از ۱۰۰ میلیون تومان هزینه کرد تا خلبان شد به همین خاطر آنها پیشنهاد می کنند که هیچگاه به خصوص به آقایان توصیه نمی شود تا خلبانی را به عنوان شغل اول خود انتخاب کنند، زیرا خلبانی شغلی است که  علاوه بر اینکه آموزش آن زمان‌بر است، شرایط جسمانی خاصی را نیز  طلب می کند و یک خلبان ممکن است به‌یکباره با تغییر فشار خون از چرخه کار کنار گذاشته شود.

با تمامی این احوال هنوز هم افراد زیادی به دنبال آن هستند تا بتوانند با گذراندن دوره های آمورش خلبانی به رویای همیشگی خود جامه عمل بپوشانند؛ که البته با در نظر گرفتن شرایط فعلی کشور می توان با اطمینان گفت که راه سختی در پیش دارند.

در واقع در شرایطی که یک دانشجوی خلبانی با حقوقی در حدود ۱ میلیون و پانصد هزار تومان در ماه، تنها  برای یک پرواز ناوبری ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هزینه کند و در عین حال امید چندانی نیز به استخدام در شرکت های مختلف هواپیمایی را نیز نداشته باشد چگونه می تواند همچنان امید خلبانی و پرواز با هواپیماهای مسافربری را در دل خود زنده نگه دارد؟

البته باید این نکته را نیز درنظر داشت که دانشجویانی که در میانه راه تکمیل دروس خلبانی خود هستند در نهایت باید پروازهای آموزشی خود را برای دریافت مجوزبه اتمام برسانند. شاید کمترین توقع دانشجویان خلبانی برای رسیدن به آرزوی خود علاوه بر اراده و علاقه، بیش از ۱۵۰ میلیون تومان هزینه می کنند اطمینان از آینده خود در این رشته باشد.

در نهایت لازم است تا از مسئولان سازمان هواپیمایی درخواست شود تا علاوه بر درنظر گرفتن منافع مدارس خلبانی، شرایط دانشجویان این رشته را نیز در نظر بگیرند زیرا این کشور به تحویلیان ها و امثال وی نیاز دارد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *