سقوط هواپیمای ام اچ ۳۷۰ مالزی، احتمالا اقدامی عمدی بوده است

  • توسط
  • ۴ ماه پیش
  • 0

پس از گذشت حدود چهار سال از ناپدید شدن مرموز هواپیمای پرواز « ام.اچ-۳۷۰ » مالزی ایرلاینز با ۲۳۹ سرنشین، نشریه انگلیسی « دیلی تلگراف » روز دوشنبه اعلام کرد به نظر می رسد که این یک حادثه عمدی از جانب خلبان این هواپیما بوده است.

دیلی تلگراف با استناد به برنامه « شصت دقیقه » تلویزیون استرالیا اعلام کرد مسافران و خدمه هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ مالزی ایرلاینز که مارس ۲۰۱۴ ناپدید شد، قربانی یک اقدام مجرمانه از سوی « ظاهر احمد شاه » خلبان این هواپیما شدند.
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، کارشناسان این برنامه تلویزیونی بر این باورند که خلبان با هدایت این هواپیما در اقیانوس هند یک ساعت پس از پرواز از کوالالامپور، همه تلاش خود را به کار بست تا هواپیما از صفحه رادار محو شود.
مارتین دولان، رئیس سابق آژانس ایمنی حمل و نقل استرالیا که به مدت دو سال مسئولیت عملیات جستجو را بر عهده داشت، فرضیه حمله را منتفی دانست و گفت اگر این یک حمله تروریستی بود، حتما گروهی مسئولیت آن را بر عهده می گرفت.
وی افزود: « این یک اقدام برنامه ریزی شده و عمدی بود که مدتی طولانی روی آن کار شده بود.»
لری وانس، از محققان سابق دفتر ایمنی حمل و نقل کانادا که در این برنامه تلویزیونی شرکت داشت، گفت خلبان این هواپیما پیش از آنکه فشار داخل کابین را کم کند تا ۲۳۸ سرنشین هواپیما هوشیاری خود را از دست بدهند، از ماسک اکسیژن استفاده کرده بود.
به گفته جان داوسون، وکیل خانواده های قربانیان، سرنشینان پیش از سقوط این هواپیما در داخل اقیانوس هند به علت هیپوکسی (کمبود اکسیژن) جان خود را از دست داده بودند. بنابراین مسئله قتل عمد مطرح است.
سیمون هاروی، یک خلبان انگلیسی که با هدایت بوئینگ ۷۷۷ آشنایی دارد، فرضیه رئیس سابق آژانس ایمنی حمل و نقل استرالیا را تأیید کرد و گفت این هواپیما پیش از آنکه ناپدید شود، از مرز بین مناطق تحت کنترل ترافیک هوایی مالزی و تایلند عبور کرد و رادارهای هر دو کشور برای پیدا کردن این هواپیما مشکل داشتند.
وی افزود : « مسئولان کنترل ترافیک هوایی نگران این هواپیمای مرموز نبودند. احتمالا آنها پیش خود فکر می کردند این هواپیما هنگامی که از صفحه رادار ناپدید می شود، وارد منطقه تحت کنترل دیگری شده است. من هم اگر می خواستم یک بوئینگ را از صفحه رادار محو کنم، همین کار را می کردم.»
بوئینگ ۷۷۷-۲۰۰ شرکت هواپیمایی مالزی ایرلاینز (با شماره پرواز MH370) که از کوالالامپور به سمت پکن در حرکت بود، شامگاه هفتم مارس ۲۰۱۴ از صفحه رادارها خارج شد. لاشه این هواپیما هرگز پیدا نشد. در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ تکه هایی از لاشه این هواپیما در سواحل جزیره رئونیون فرانسه در جنوب غربی اقیانوس هند و همچنین در تانزانیا و موزامبیک کشف شد.
ژانویه ۲۰۱۵ مرگ ۲۲۷ مسافر و ۱۲ خدمه این هواپیما اعلام شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *