ده نکته جالب درباره هواپیمای بوئینگ ۷۵۷ دونالد ترامپ : اختصاصى-كن نيوز

  • توسط
  • ۳ ماه پیش
  • 0

کن نیوز – امیرحسین جعفرآبادی – اگر از تمامی رئیس جمهورهای گذشته آمریکا بپرسید که دلشان برای چه چیزی بیشتر از همه در دوره ریاست جمهوری شان تنگ شده ، به احتمال زیاد خواهند گفت : Air Force One ، اما برای دونالد ترامپ ، استفاده از هواپیمایی با بدنه کشیده تر، چندان خوشایند نبود.
پرزیدنت ترامپ، بوئینگ ۷۵۷ خود را در سال ۲۰۱۱ از Paul Allen معروف (از بنیانگذاران ماکروسافت) خریداری کرد و طبق عادت قدیمی اش نام خود را بر روی آن هک کرد T-bird . البته نامی است که ترامپ هواپیمایش را با آن صدا می زند ، اسمی که برای اولین بار توسط یک فیلم مستند که از کانال دیسکاوری پخش می شد بر روی آن گذاشته شد.
رئیس جمهور جدید آمریکا در طول مبارزه های انتخاباتی خود همواره اعلام کرده بود که پس از پیروزی در انتخابات، از جت شخصی خود به عنوان هواپیمای رسمی ریاست جمهوری استفاده خواهد کرد . این در حالی بود که ترامپ پس از ایراد سوگند و نشستن بر صندلی اش در مقام ریاست جمهوری آمریکا باید سعی می کرد تا تطابق بیشتری با نیازهای هوانوردی جدیدش پیدا کند. در همین رابطه مقامات رسمی آمریکا از غیر عملی بودن جایگزینی این هواپیما با Air Force one سخن گفتند ، استدلال شان هم این بود که Air Force one به طور خاص با ویژگی های نظامی و امنیتی طراحی شده و جت شخصی دونالد ترامپ برای این امر طراحی نشده است.
نگاهی دقیق بر ۱۰ ویژگی مهم بوئینگ ۷۵۷ ، جت شخصی ترامپ :

۱- بوئینگ ۷۵۷ ترامپ پس از B2-Spirit ، Air Force one و Airbus340-300 ، Airbus A380 Superjumbo jet و بوئینگ ۷۴۷ ، ششمین هواپیمای گران قیمت جهان ، با قیمتی معادل ۱۰۰ میلیون دلار است.
۲- کاکپیت شیشه ای (کاملا دیجیتال) ، ویژگی جالبی است که شرکت بوئینگ بر روی این هواپیما عرضه کرده است، وقتی سخن از کاکپیت شیشه ای به میان می آید در ذهن اینگونه به نظر میرسد که با یک صفحه کامپیوتری مواجه هستیم که اطلاعات پرواز روی آن نمایش داده میشود . البته که این ویژگی، صرفا شامل این مورد نیست.
چرخه كنترلى (Feedback loop) ، توانایی چک کردن خودکار اخطارها و به اطلاع رساندن مشکلات پرواز به خلبان قبل از رسیدن به وضعیت اضطراری ، از خصوصیات منحصر به فرد آن محسوب می شود.
۳- T-BIRD یکی از سریع ترین هواپیماهای جهان با سرعتی بیش از ۵۰۰ مایل بر ساعت است که به کمک یک موتور توربو ساخت شرکت رویز-رویز میتواند تا بیش از ۱۶ ساعت روی آسمان باشد.
۴- برخلاف دیگر ۷۵۷ ها ، که بین ۱۸۰ تا ۲۲۰ مسافر حمل می کنند ، بوئینگ ۷۵۷ ترامپ برای جابه جایی تنها ۴۳ سرنشین طراحی شده است
۵- دارا بودن اتاق خواب ، سالن غذاخوری ، اتاق خصوصی مهمان ، حمام مجلل و زینت شده با طلای ۲۴ عیار و همچنین مجهز بودن به وسایل سرگرمی از جمله اتاق تماشای ویدئو و سالن سینمایی ، جت شخصی ترامپ را به هواپیمایی مفرح و در عین کارآمد، کرده است.

۶- پرواز کردن با این وسیله چندان ارزان نیست . هر یک ساعت پرواز با در نظر گرفتن سوخت ، چیزی حدود ۱۰ هزار دلار هزینه در بر دارد. این در حالی است که هر سفر انتخاباتی ترامپ با اعضای کمپین حدود ۵۰۰ هزار دلار آب خورد.
۷- جت شخصی ترامپ این اجازه را به او می دهد تا سفری مناسب، سریع و به موقع داشته باشد. او از ۸ آپریل تا ۲۹ آگوست۲۰۱۶ ، سوار بر همین هواپیما، تمام سفرهای انتخاباتی خود را در جاى جاى ایالات متحده بدون تاخیر و عالی انجام داد.
۸- بوئینگ ۷۵۷ خیلی قدیمی تر از بوئینگ هایی است که هم اکنون در آمریکا پرواز می کنند. این هواپیما که در سال ۱۹۹۱ ساخته شد، در طی دهه ۹۰ میلادی توسط شرکت های هواپیمایی مکزیکی خریداری شد و ده سال تمام بر روی آسمان بدون مشکل پرواز میکرد. استدلال شخصی ترامپ هم این بود که هواپیمایی را انتخاب میکنم که جواب خود را پس داده باشد.
۹- ۷۵۷ اما به کشیدگی Airforce one نیست. ظرفیت ۴۳ نفره آن در مقابل ۷۰ نفری که Airforce one جابه جا می کند ، نكته قابل تاملي است، البته قابلیت سوخت گیریش در آسمان ، آن را برای پرواز های طولانی بسیار مناسب کرده است.
۱۰- ترامپ علاقه خاصی به قرار دادن نام خود بر روی همه چیز دارد. اين میل جدایی ناپذیر او ، طاقت بسیاری از شرکت هایی که روی هواپیما کار کرده بودند را طاق کرد ، اما دیدن نام “TRUMP” بر روی ۳ هلیکوپتر و ۲ هواپیمای رئیس جمهوری آمریکا نشان از آن دارد که اون کاملاً می داند چگونه حرفش را به کرسی بنشاند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *