در مورد تاثیرات نیروی جی در پرواز بدانید

  • توسط
  • ۵ ماه پیش
  • 0

 

در مورد تاثیرات نیروی جی در پرواز بدانید.

🔹بدن انسان به گونه ای آفریده شده است که بتواند تحت نیروی شتاب زمین (نیروی کششی جاذبه زمین که به بدن وزن میدهد) زندگی کند. شتاب گیری یک هواپیما در جهت عمودی باعث میشود که بدن تحت تاثیر نیرویی بالاتر از نیروی شتاب زمین قرار گیرد. جهت سادگی، نیروی شتاب زمین را برابر با ۱g در نظر میگیرند.

🔴تاثیرات نیروی G مثبت بر روی بدن:

❌افزایش وزن بدن به طوری که دستها و پاها به سختی حرکت میکنند، سر سنگین میشود(مخصوصا در نیروی ۲g و بالاتر) و به طور کلی تحرک اندام های بدن دچار مشکل میشود.

❌اندام های داخلی بدن به سمت پایین تغییر مکان میدهند و اعضای صورت احساس کشیده شدن به سمت پایین را تجربه میکنند(در حدود ۳g و ۴g)

❌افزایش تغییرات هیدرواستاتیکی در فشار خون. به طور معمول فشار خون در پاها و اندام های قسمت پایین بدن بیشتر از فشار خون در قلب میباشد. در زمان افزایش نیروی g مثبت، مقدار بسیار بیشتر خون در قسمت پایین بدن جمع شده که بازگشت خون به سمت قلب را سخت تر میگرداند. این مساله باعث کاهش فشار خون در مغز، قلب و چشمها گردیده و فشار خون در پاها را به حداکثر میرساند.

🔘در نتیجه سلول های حساس به نور موجود در شبکیه چشم(Rods and Cones) که نیاز به دریافت مقدار مشخصی اکسیژن دارند دچار قحطی میشوند که این مسئله باعث تیره و خاکستری شدن دید میگردد(Graying out).

🔘در صورتی که به بدن نیرویی بالاتر از ۵g به مدت طولانی وارد شود، فرد هوشیاری خود را از دست داده و چشمها سیاهی میبینند(Black out). البته از دست رفتگی هوشیاری و سیاهی دید به محض پایین آمدن سطح نیروی g از بین میرود، اگرچه فرد برای چند لحظه گیج و مبهوت میماند.

❌در زمان اعمال نیروی ۸g، فرد عملکرد حسی بدن خود را به کلی از دست میدهد.

❌در صورت وارد آمدن مقادیر شدید نیروی g مثبت، شکستگی استخوان ها و حتی مرگ(به دلیل فقدان شدید برگشت خون به قلب) رخ خواهد داد.

🔴تاثیرات نیروی g منفی بر بدن:

❌نیروی g منفی برعکس نیروی g مثبت میباشد. به این معنی که خون و اندام های داخلی بدن به سمت بالا کشیده میشوند. این امر نیز باعث ایجاد مشکل در سیستم گردش خون، درد گرفتن اعضای صورت و قرمز شدن دید(Red out) به دلیل کشیده شدن شدید خون به سمت سر میشود.

🔘همچنین در مواردی که نیروی g منفی شدیدی بر بدن اعمال میشود، رگ های خونی کوچک موجود در صورت و چشمها دچار ازهم گسیختگی میگردند.

🔶عواملی وجود دارند که ابتلا به آنها و یا استعمال آنها، تحمل در برابر نیروی g را کاهش میدهند: استرس، خستگس شدید، گرما، پایین بودن قند خون، استعمال دخانیات و الکل و غیره.

منبع: Human performance and limitations, CAE OXFORD ATPL BOOK

 

 

رسانه تخصصی و تحلیلی هوانوردی کن نیوز

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *