امکان خرید جنگنده‌های «سوخوی-۵۷»، علامت سیاسی ترکیه برای آمریکا

  • توسط
  • ۳ ماه پیش
  • 0

به عقیده کارشناس روس، ابراز تمایل آنکارا برای خرید جنگنده‌های «سوخوی-۵۷» از روسیه، فعلا یک ارسال علامت سیاسی برای واشنگتن در مورد امکان جایگزینی جنگنده‌های «اف-۳۵» است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، “ایگور کاروتچینکو” مدیر مرکز تجیه و تحلیل تجارت جهانی اسلحه در گفتگو با روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو اعلام کرد که روسیه ممکن است در چارچوب همکاری‌های راهبردی با ترکیه، اقدام به فروش نمونه‌های صادراتی جنگنده‌های نسل پنجم «سوخوی-۵۷»  به این کشور کند، ولی ابراز تمایل آشکار مقامات آنکارا در این رابطه، بیشتر یک ارسال علامت سیاسی برای واشنگتن است.

لازم به یادآوری است که روزنامه «YeniSafak» ترکیه روز گذشته به نقل از منابع خبری خود، از امکان خرید جنگنده‌های روسی «سوخوی-۵۷» بجای هواپیماهای «اف-۳۵» آمریکایی، در صورت ممانعت ایالات متحده از تحویل آنها به خاطر خرید سامانه‌های دفاع ضد موشکی «اس-۴۰۰» از روسیه، خبر داد. این روزنامه تاکید کرده که آنکارا قصد ندارد از حق خویش برای دریافت این نوع جنگنده که قرار است در تابستان امسال دریافت کند، صرف‌نظر نماید.

یک مقام آگاه در صنایع دفاع ترکیه در تفسیر این مطلب، گفته است که اطلاعات منتشره در این باره بر اساس دیدگاه کارشناسان و نه مواضع رسمی دولت ترکیه است.

کاروتچینکو معتقد است: «البته چنین سناریویی کاملا قابل تحقق است، برای اینکه چند سال قبل کسی نمی توانست تصور کند که موشک‌های اس-۴۰۰ به ترکیه فروخته شود، ولی امروزه ما شاهد هستیم که توافقنامه مربوطه عملا امضاء شده است. البته ابراز تمایل آنکارا برای خرید جنگنده‌های «سوخوی-۵۷» در واقع علامتی است که از طریق رسانه های گروهی ترکیه ارسال شده تا دولت آمریکا از فکر تنبیه این کشور به خاطر خرید موشک‌های اس-۴۰۰ روسی خارج شده و بداند که ترکیه همیشه گزینه‌های دیگری نیز در اختیار دارد. در واقع ترکیه با اعلام چنین امکانی به آمریکا نشان می دهد که تهدید این کشور موثر نیست.»

به عقیده این کارشناس، البته مسکو نیز ممکن است از این تمایل آنکارا استقبال کرده و در راستای تقویت روابط راهبردی خود با ترکیه، نمونه‌های صادراتی جنگنده‌های «سوخوی-۵۷» را به این کشور بفروشد.

دولت ایالات متحده پیش از این اعلام کرد که ممکن است تحریم‌هایی علیه ترکیه به خاطر خرید سامانه‌های موشکی «اس-۴۰۰» از روسیه اعمال کند. مولود چاووش اغلو، وزیر امور خارجه ترکیه نیز تاکید کرد که در صورت ممانعت طرف آمریکایی از تحویل جنگنده های «اف-۳۵»، آنکارا قطعا به آن پاسخ مناسب نشان خواهد داد. ترکیه و روسیه در ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ توافقنامه اعتباری برای خرید موشک‌های اس-۴۰۰ را امضاء کردند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *